YERİNDE DÖNÜŞÜM VE MÜTEAHHİT FİRMA SÖZLEŞMESİ

Kentsel dönüşümün ne olduğu hakkında az çok hepimizin bir fikri vardır; ada parseller birleştirilip yeni ada ve parsellere dönüşüyor ve binalar bu yeni planların üzerine yapılıyor. Yerinde dönüşümde ise bölge kentsel dönüşüm içerisinde yer almıyor, ancak binanın yapım yılı, binanın deprem karşısındaki durumu incelenerek, binaya yıkım kararı verilebiliyor ve bina aynı yerinde yeniden inşa ediliyor.

Yerinde dönüşüm için bir müteahhit firma ile anlaşıp dairenizin yeni deprem yasasına göre sıfırlanmasını sağlayabilirsiniz. Binayı kendiniz de yıktırıp, yaptırabilirsiniz.

DEPREME KARŞI RİSKLİ BİNA RAPORU

Binanızın yerinde dönüşümünü sağlamak için öncelikle deprem riskli raporunu almanız gerekiyor. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Lisans sahibi olan kuruluşlar binanıza gelip uygun bulunan yerlerden örnekler (karot) alıp kontrolünü gerçekleştirirler.

Bu süreç yaklaşık 1-2 ay kadar sürmektedir. İlçe belediyesine rapor gönderilir ve belediye tapu sicil müdürlüğüne karar yazısı iletir. Daha sonra belediye, tapu siciline riskli yapı şerhi koyar. Bu karar maliklerin ikametgah adresine iletilir ve 15 günlük itiraz süresi başlar. 15 gün içinde itiraz edilmezse karar kesinleşir. Binadan bir kişinin başvurusu bile yeterlidir. Bu durumda bina sakinlerinin bu konuda karşılıklı görüşmesi ve ortak bir karar çıkarması yerinde olacaktır. Ne yazık ki bölgemizde depremin yıkıcı etkisi ile çok acı bilançolarla karşılaştık, karşılaşmaya da devam ediyoruz. Bir şekilde önlem almak zorundayız.

MÜTEAHHİT FİRMA SÖZLEŞMESİ

Bir müteahhit firma ile anlaşmaya karar verdiğimizde, bunun en büyük dezavantajı dairenizin metrekaresinin küçülmesidir. Müteahhit firma bu işten kar etmek için daire sayısını fazla çıkarmak, otopark, asansör ve bina girişi yapmak isteyeceğinden metrekarelerde düşüş olacaktır.

Sözleşme maddelerinin sadece müteahhit firmanın değil sizin de haklarınızı koruması gerekmektedir. Sözleşmeyi hazırlarken üstünde durulması gereken en önemli konu, başlangıç ve teslim tarihi ile zamanında teslim edilmemesi ve sözleşme şartlarına uyulmaması durumunda uygulanacak cezanın açıkça belirtilmesidir.

Ayrıca sözleşmeye ekleyeceğiniz; müteahhit firma ortak alamaz, üçüncü kişilere ve firmalara devir yapamaz, tapuya şerh koyamaz maddeleri de sizin çıkarınızı koruyacaktır. Diğer yandan müteahhit firmadan teminat mektubu talep etmek yerinde olur.

Binanız yenilendiğinde birçok prosedürden geçmiş olacaksınız ancak depreme karşı güvende olacağınız bir eviniz olacaktır.