Günümüzde insanlar ev alırken birçok konuyu göz önünde bulundurmaktadır. Bunlardan bir tanesi de alacakları dairenin yeni yapılmış yani sıfır daire olmasıdır. Yıllar boyu yapılan birikimlerin en doğru ve gerek oturma amacıyla gerekse yatırım amacıyla en sağlıklı biçimde değerlendirilmesi için konut alacak kişiler genellikle ikinci el daire yerine tercihlerini yeni yapılmış yani sıfır dairelerden yana kullanmaktadırlar.

Yeni bir ev yeni bir yaşam demektir. İnsanların hayat kalitesini belirlemeleri konusunda en büyük etmenlerden birisi de içinde bir ömür geçirecekleri evi alırken doğru karar verip kendilerine en uygun evi almalarıdır. İşte bu noktada sıfır daire satın alırken herkesin hem can hem de mal güvenliği için dikkat etmesi gereken önemli konular bulunmaktadır.

Yapı Kayıt Belgesi

Konutların ve dairelerin resmi olarak incelenip onaylandığı belge anlamına gelen yapı kayıt belgesi yeni daire alırken dikkat edilecek en önemli hususlardan biridir. Ev almadan önce bu belgenin gerekli devlet kurumlarından ve belediyelerden kontrol edilmesi gerekmektedir. Aksi halde yıllardır biriktirdiğiniz paranızın bir yatırım haline getirmeye çalışırken elinizden gitmesine sebep olabilirsiniz.

Evinizin Büyüklüğü Önemli

Yeni yapılmış bir daire satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise alacağınız evin net ve brüt metrekare büyüklüğünün doğru şekilde öğrenilmesidir. Evinizi aldıktan sonra hayal kırıklığına uğrayıp sıkıntı çekmek istemiyorsanız bu konuda dikkatli olmalısınız. Zira bazı güvenilir olmayan inşaat firmaları evin gerçek büyüklüğünü yansıtmayan bilgiler vererek konut alacak kişileri yanıltmaktadır.

Kentsel Dönüşüme Dikkat

Yeni yapılmış veya sıfır daire alırken dairenizin bulunduğu binanın kentsel dönüşüm alanlarının içinde olmamasına dikkat edin. Yasalara göre belki bütün birikiminizi yatırdığınız sıfır daireniz yeni yapılmış olmasına bakılmaksızın kentsel dönüşüm alanı içindeyse yıkılacaktır.

Hem Canınızın Hem de Malınızın Değeri Yüksek

Yeni yapılmış bir daire alırken dairenizin bulunduğu binanın zemin etüdünün iyi yapılmış olmasına dikkat edin. Zemin etüdü ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında gelmektedir. Zemin etüdü içinde oturduğunuz binanın zemininin ne kadar yük taşıyacağını belirten bir terimdir. Olası bir deprem durumunda zemin etüdü ve gerekli kontrolleri iyi yapılmamış bir binada oturuyorsanız maddi ve manevi büyük kayıplara uğrayabilirsiniz.