Yeni yapılmış ya da başka bir deyişle sıfır daire alırken insanların göz önünde bulundurduğu konulardan biri de alacakları konutun etrafındaki çevresel yakınlık ve çevresel etmenlerdir. Alınacak olan evin sağlam ve büyük olmasının yanı sıra bulunduğu muhit ve lokasyonu da büyük önem arz etmektedir. Özellikle evli ve çocuklu ailelerin yeni alacakları evin konumunu belirlerken ulaşımı kolay olan, ileriye dönük yatırım değeri yüksek olan ve hem kendi işlerine hem de çocuklarının okuluna yakın olan bir semt seçmeleri önemli bir konudur. Yeni yapılmış ev alırken özellikle marka konut sahibi olacaksanız gerek kendi bölge keşfinizle gerek yakın arkadaş ve akrabalarınız bilgisine başvurarak evinizi alacağınız semtin neresi olacağına iyi karar verilmelidir.

Şimdiyi ve Geleceği Düşünün

İnsanlar ev satın alırken hem oturacakları zamanı hem de olası bir yatırım ve satış durumunda ne kadar kazanç sağlayacağını düşünmeleri gerekiyor. Gayrimenkul sektöründe alınacak konutun değerini belirleyen önemli konulardan birisi hangi semtte bulunduğudur. Bu yüzden sıfır daire satın alırken o bölgedeki konut fiyatlarının hareketi, kiralık ve satılık konutların fiyatı gibi hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Hem oturmak hem de yatırım yapmak için alınacak evden kar edilmek isteniyorsa şehir merkezinden ve gelişmekte olan bölgelerden ev alınmalıdır.

Hayatı Yakalamak Önemli

Ulaşım konusu da ev alırken dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi. Alınacak olan dairenin ulaşım konuşunda büyük avantajlar sağlayan metro, tramvay ve ekspres otobüs gibi önemli ulaşım araçlarına yakın olması kişilerin hayatını önemli ölçüde kolaylaştıracaktır. Şehir merkezinden uzakta evlerde kişinin aracı yoksa ve toplu taşıma araçlarına uzaksa işe gitmesi hem maddi kayba hem de zaman kaybına yol açacaktır. Çocuklu ailelerde ise okul servis masrafları uzak güzergahlarda daha fazla olacak ve bütçeyi sarsacaktır.

Sosyal Yaşam Olanakları

Alınacak evin bulunduğu bölgedeki hastane, okul, park ve diğer sosyal faaliyet ve yaşam alanlarının bulunması da önemli yer tutmaktadır. Çocuklu aileler için alınacak evin yakınında okulların bulunması önemli bir konudur. Ayrıca hem iş hem okul stresini atmak için ailenizle vakit geçirebileceğiniz park, alışveriş merkezi gibi sosyal alanların bulunması hem ailenizin yaşam kalitesini yükseltecektir.