Günümüzde yeni bir şey alırken ne olursa olsun kullanılmış olanından ziyade ilk bize ait olmasını isteyip sıfır yani yeni olanını almak isteriz. Belki bir ömür geçirilecek olan evlerini alırken de sıfır daire almayı isteyen insanlar kullanılmış daire almak isteyenlerden fazladır. Çünkü yeni yapılmış ev alırken kullanılmış evlere kıyasla daha avantajlı olabiliriz. Avantajların yanı sıra konut satın alırken dikkat edilmesi gereken birçok husus göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra büyüyen emlak piyasasıyla birlikte tüketiciyi korumak için her geçen gün farklı yasalar çıkmaktadır. Bu yasalardan haberdar olmak için de emlak ve konut piyasasını takip eden haber sitelerinden ve forum sitelerinin ilgili bölümlerinden de bu yasalar hakkında bilgi alınabilir. Birkaç maddeyle ev alırken dikkat edilmesi gereken şeyler sıralanabilir.

  • Oturacağınız evin günlük güneşlenme süresi önemli bir konu olduğundan daireye gün içinde farklı saatlerde gidip ne kadar güneşlenme süresine sahip olduğunu tespit etmelisiniz.
  • Sıfır dairelerde alacak kişinin dekorasyon istekleri göz önünde bulundurulacağından binadaki diğer dairelere de göz atıp aradaki tasarım farklarını ve kullanılan malzeme kalitesini karşılaştırabilirsiniz.
  • Teslim tarihi yaklaşırken taahhüt edildiği şekilde tamamlanmayan iç işçilik eksikleri varsa almak istediğiniz dairenin parasının hepsini ödemeyin.
  • Yatırım amaçlı alınıp aynı zamanda oturmak istediğiniz bir ev satın alacağınız zaman gelişmekte olan bir yerden ev alacaksanız etrafı çok boş bir mevkiden ev almaktan kaçınmalısınız. Zira diğer inşaat firmaları da yeni konutlar yapacağı için uzun bir süre gürültü kirliliğine maruz kalabilirsiniz.

AİDAT GİDERLERİ

Günümüzde özellikle toplu konut ve sitelerden ev alacakları ilgilendiren önemli konulardan birisi de dairenin fiyatının yanında aidat ücretlerinin ne kadar olacağıdır. Eğer ev satın alırken bir konut kredisinden faydalandıysanız ya da evinizi mortgage ile almışsanız halihazırda üzerinizde her ay ödemekle yükümlü olduğunuz krediler bulunacaktır. Bunların yanında aidat ücretini bilmediğiniz bir binadan daire alırsanız bu bütçenize davetsiz bir misafir olabilir. Yapım aşamasında olan inşası bitmemiş bir evin aidat ücretini öğrenmek zor olacağı için bu konuyu dikkatle takip edip sıfır daire alırken karşılaşacağınız olası ek masrafları göz önünde bulundurmalısınız.