Yeni Evler Yeni Şehirler

Türkiye’de nüfusun üçte ikisi artık büyük kentlerde yaşıyor.İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana gibi şehirler artan iç göç sebebiyle her sene biraz daha büyüyor ve sınırları genişliyor. Bu büyük şehirler arasında arasında en çok insan İstanbul’da yaşıyor.

Türkiye’nin toplam nüfusunun yalnızca dörtte biri şuan İstanbul’da yaşamakta. Bu sebeple, İstanbul’da her yıl daha fazla konut yapılıyor ve daire sahiplerine teslim ediliyor. Bazı projeler anahtar teslim olarak sunulurken, bazıları da avantajlı konum ve fiyatlarından dolayı henüz temelden alıcı buluyor. İstanbul’da özellikle son on beş yılda inşaat sektörünün artan bir ivmeyle şehrin yapısını ve tarihi yüzünü değiştirdiği söylenebilir.

Neredeyse son on beş yıldır İstanbul’da inşaat olmayan sokak veya dış cephesi yenilenmeyen herhangi bir bina görmek mümkün değil. Hafriyat kamyonları ve inşaat vinçleri İstanbul’un sembolleri olmaya aday hale geldi. Peki İstanbul’da hangi mahallelerde yeni evler yapılıyor? Neden bu mahalleler ve bölgeler tercih ediliyor? İstanbul’un hangi ilçeleri yeni yeni gelişiyor? Bu soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Yeni Evler Yeni Binalar: İstanbul’un Değişen Yüzü

İstanbul neredeyse 19 milyona yaklaşan nüfusu ile büyük bir metropol. Her yıl Türkiye’nin her bölgesinden binlerce insan İstanbul’a çalışmaya, okumaya ve yaşamaya geliyor. Bu sebeple İstanbul’daki konut sayısı gittikçe artarken, yeşil alanların sayısı gittikçe azalıyor. Bütün bunlara ek olarak İstanbul birinci derece deprem bölgesinde bulunuyor. Bu sebeple İstanbul’daki çürük konut ve binaların yerini yeni evlere ve ofislere bırakması şart. İşte İstanbul’un yenilenen mahalleleri:

  • Kalamış ve Fenerbahçe (Kadıköy):

Denize ve toplu ulaşıma yakın bu mahallelerde her sokakta inşaat görmek mümkün. Çok fazla tekli apartmanın olduğu bu mahallelerde, büyük siteler yerine birkaç blokluk rezidans olarak planlanan yeni evler ve siteler yapılıyor. Fenerbahçe marina, Fenerbahçe Stadı ve Kadıköy gibi noktalara yürüme mesafesindeki bu mahallelerde eski apartmanlar yıkılıyor, yerine yeni ve akıllı evler yapılıyor.

  • Tarlabaşı (Beyoğlu):

Buradaki tarihi Beyoğlu dokusuyla uyumlu ve bir hayli eski konutlar yıkılıyor, yerine Fransız tipi balkonsuz yeni evler yapılıyor.

  • Fikirtepe (Kadıköy):

Bir mahallenin tamamının nasıl yıkılıp yerine büyük ve demire benzeyen sitelerin geldiğini görmek isterseniz Fikirtepe’ye uğramalısınız. Eski mahalle kültürünün yerini akıllı evler çoktan almış durumda.