Yeni 1+1 Evler İzmir’de Revaçta

12

Artık İzmir’de nereye baksanız 1+1 ev görebiliyorsunuz. Bu evler genelde öğrenci veya bekarlar tarafından tercih ediliyor, Ufak olmalarına rağmen sundukları bazı avantajlar var. Eğer kendinize küçük ve sakin bir mahallede güzel bir ev almak istiyorsanız, yazımızı okumanızda fayda var.

1+1 Ev Almalı Mıyım?

İzmir’de tek başınıza eve çıkmak istiyorsanız ya bilindik mahallelerde olan geniş evleri tercih etmeniz gerekir ya da yeni inşa edilmiş, nispeten daha küçük daireleri. Peki, bu yeni dairelerin dezavantajları nelerdir?

Dezavantajlar

Öncelikle bu yeni nesil konutlar bazen şehirlerin rahat ve yaşanabilir alanlarında olmayabiliyor. Şehrin merkezinden oldukça uzak olan bu binalar, otoparkları ve hatta havuzları olsa da, şehre olan uzak mesafelerini göz önünde bulundurmak gerekir. Bunun yanında yeni konutlar otopark, havuz ve spor salonları gibi imkanlar sunuyor.

Bu tür binaların şehir içlerinde bulunan versiyonları ise genellikle yerinde dönüşüm için ayrılan mahallelerde bulunuyor. Çevresi tamamen eski ve yıkık binalardan oluşurken, tek başına düzgün bir bina olarak fazlasıyla göze batıyor. Bu durum, yeni binalarda yaşayanlar ve mahalle sakinleri arasında uçurumlar yaratabiliyor.

Her ne kadar eskiden olduğu gibi mahalle uyumunun çok fazla önemi olmasa da, uyumsuz bir insan topluluğu her yerde sorunlara mahal verebilir. Bu sorunların önüne mahalleleri tamamen yenileyerek geçileceği öngörülüyor ama bunun yapılması için herhangi bir zaman dilimi verilmiş değil.

Geniş Evler

Eğer İzmir’de geniş bir eve çıkarsanız, bu genellikle eski olacaktır. 10, 20, belki de 30 yıllık binalarda bu tür evleri bulabilirsiniz ve evlerin fiyatları birçok faktöre göre değişim gösterir. Kendinize, uygun fiyatlı ve güzel bir yerde bir ev bulsanız da, eğer tek başınıza yaşıyorsanız bu geniş evler de sizin için beklenmedik sorunlar teşkil edebilir.

Tek başınıza 2+1 veya 3+1 bir evde ne yapacaksınız? Genişliği seviyor olsanız da, böylesine büyük bir evde bir veya iki odanızın tamamen kullanım dışı kalması çok mümkün. Bu yüzden ev arayışınızı dikkatle ve özenle yaptıktan sonra kullanımınıza en uygun olanı seçmenizde fayda var.