Türkiye’de Yeni Konut Alımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye konut sektörü bakımından çok hızlı büyüyen bir grafiğe sahiptir. Bunda en önemli etken, inşaat sektörüne olan yoğun ilgi ve artan nüfustur. Ancak yaşanan son ekonomik dalgalanma, konut sektörünü olumsuz yönde etkilemiş ve satışlar daha çok yabancı yatırımcıların işine yaramıştır.

Son dönemde, inşaat sektörünü canlı tutan yabancılara konut satışı ağırlık kazanmıştır. Aynı zamanda, çok hızlı bir şekilde ve bilinçsizce büyüyen arz fazlası konut yapımı, milyonlarca dairenin boşta kalmasına neden olmuştur. Ülkemizde yaşanan yüksek faizler, kredili konut satışlarını durma noktasına getirmiş ve müteahhitleri zor durumda bırakmıştır.

Türkiye’de Ev Satın Almak Avantajlı mı?

Türkiye, konut yatırımcıları açısından son derece avantajlı bir ülkedir. Bunun sebebi, son yıllarda konut fiyatlarının aşırı bir değerlenme göstermiş olmasıdır. Artan fiyatlar ve [b]yüksek kar marjı[/b], hem yerli hem de yabancı yatırımcıların iştahını artırmıştır. Konut alımı, barınma ihtiyacından ziyade borsada hisse senedi gibi alım satım yapılan bir gayrimenkul aracına dönüşmüştür.

Küçük veya büyük şehirler de olsun, piyasa genelinde ev ihtiyacı olup da satın almak isteyenlerden daha çok, simsarlar tarafından manipülasyon amaçlı kullanılan bir müşteri portföyü oluşmuştur. Bu durum gerçek ev alıcıları için büyük bir dezavantaj içermekte ve alıcıları büyük zararlara uğratabilmektedir. Konut pazarının bu tip simsarlardan korunması ve sektörün bu kişiler tarafından zarar görmemesi için bir takım sıkı tedbirlerin alınması gereklidir.

Her ne kadar belirttiğimiz bu dezavantajların etkileri belirgin olsa da, ülkemizde satın aldığınız evin 1 yıl sonraki fiyatı inanılmaz artışlar gösterebilmektedir. [b]Yatırım amaçlı ev satın almak[/b] isterseniz, kiraya verip bir kaç yıl sonra elden çıkarmanız size kar sağlayabilir.

Özellikle konut alımında, yeni yapılmış, sıfır konutlara yönelmeniz sizin için daha avantajlı olabilir. Ayrıca projeleri ve güvenilirliği ile nam salmış firmaların konutlarını tercih etmeniz sizin adınıza faydalı olacaktır.

Konut alımlarında son zamanlarda prestijli firmalara yönelim giderek artış göstermektedir. Son tahlilde özetlersek, ülkemizde konut alımında son zamanlarda büyük bir fırsat bulunmaktadır. Nispeten geçmiş yıllara göre konut fiyatları düşmüş ve satışlar azalmıştır. Bu dönemde elinde nakit parası olanların alım fırsatını değerlendirmeleri gelecek için akıllıca bir yatırım olabilir.