Türk Emlak Piyasası Yabancı Yatırımcının Gözdesi

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektörü, satılmayı bekleyen konut sayısı ile doluluk oranına ulaşmış olsa da inşaat firmaları tarafından sunulan kampanyalar ve düşük maliyetli satış fiyatları, emlak yatırımcılarını cezp etmeye devam ediyor.

İç piyasada satışların devamlılığını, bankaların sunduğu alternatif faiz oranları ve kampanyalar çekici hale getiriyor. Oturma ihtiyacını karşılamak üzere konut arayanlar ve ileriye dönük yüksek getiri beklentisi olanlar da konut satışı rakamlarına katkı da bulunuyor, Yabancı alıcılar ise dolar bazında emlak fiyatlarının gerilemesi ve kendilerine sunulan vatandaşlık gibi avantajlar nedeniyle Türkiye’de emlak yatırımlarına devam etmekteler.

250 Bin Dolarlık Taşınmaz Alan Yabancılara Türk Vatandaşlığı

19,09,2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan düzenlemeye göre yabancılar için daha önce 1 milyon dolar olan vatandaşlık bedeli, 250 Bin dolara indirildi. Türkiye’de 250 bin dolar ve üzeri bir bedel ile taşınmaz alan kişilere Türk vatandaşlığı verilmeye başlandı.

Döviz Kuru, Yabancı Yatırımcılara Cazip Geliyor

Türk Lirasının, yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesi ile yabancı yatırımcı emlak piyasasına daha fazla rağbet göstermeye başladı. Öyle ki yabancılara konut satışı 2018’de rekor kırarak 40 bine ulaştı.

TÜİK verilerine göre 2017 yılında yabancılara 22 bin konut satılırken bu sayı 2018’de iki katına yakın bir artış göstererek 40 bine ulaştı. Uzmanlar yabancılara sağlanan vatandaşlık ve benzeri avantajlar ve yabancı para birimlerinin Türk Lirası karşısında değer kazanması sebebi ile 2019 yılından da Türk Emlak sektörü adına çok ümitliler.

Yabancılar Türkiye’de Emlak Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yabancı uyruklu kişiler Türkiye’de konut, iş yeri, arsa ve tarla gibi taşınmaz alabilme hakkına sahipler ve onlarda diğer alıcılar gibi alım aşamasında bazı hususlara dikkat etmek zorundalar. Peki, bu hususlar nelerdir?

  • Taşınmaz üzerinde haciz veya ipotek olup olmadığına bakmak.
  • Devir öncesi Tapu Müdürlüklerine ön başvuru yapmak.
  • Taşınmazların devrinin Tapu Müdürlüklerinde imzalanacak resmi senet ve tescil ile olduğunu bilmek.

Devir İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

  • Taşınmazın tapu senet belgesi
  • Satın alacak kişinin pasaportu ve fotokopisi
  • Zorunlu deprem sigorta poliçesi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Satın alıcı Türkçe bilmiyorsa yeminli tercüman