Konut sahibi olmak isteyen insanların ev alma sürecinde yeni yapılmış ve halihazırda var olan kullanılmış ev almak gibi iki seçenekleri bulunmaktadır. Bu konuda tek bir doğru bulunmayıp her ikisinin de kendine göre avantajları bulunsa da sıfır daire almanın avantajları hem kısa vadede hem de uzun vadede kullanılmış ev almaya göre daha fazladır.

Yeni yapılmış bir daire alacak kişilerin muhatabı evi yapan inşaat firması ya da müteahhit firmadır. Bu sayede kullanılmış bir evde yaşanılan eski sahibinden kaynaklı yıpranma, eksik iç işçilik gibi sorunlarla karşılaşmaktan kurtulunabilir.

Masrafa Gerek Yok

Konut satın alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de oturacağınız evin yalıtımlı olmasıdır. Yalıtımlı ev almak hem kısa vadede hem de uzun vadede size ve ailenize ciddi anlamda maddi destek sağlayacaktır. Eski binalarda ve kullanılmış binaların hepsinde maalesef yalıtım bulunmamaktadır. Bu nedenle hem evinizin ısıtma ihtiyacını karşılamak için daha fazla fatura ödemeniz gerekir hem de yalıtımsız evler olası bir yangın durumunda daha dayanıksız hale gelir.

Yeni yapılmış sıfır dairelerde ise yakın dönemde yürürlüğe giren kanunlar sayesinde yalıtım malzemesi kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Sıfır daire almanın avantajlarından biri hem yangına dayanıklı bir eve sahip olmanız hem de daha az fatura ödeyerek daha verimli ısınabilmenizdir. Böylece yalıtımsız bir evde ısınmak için harcadığınız yüksek fatura tutarlarını yalıtımlı bir evde tasarruf ederek kendi ihtiyaçlarınız için ve aileniz için kullanabilirsiniz.

Kullanılmış bir ev aldığınızda evi çok beğenseniz de dairenin bulunduğu binada yalıtım yoksa eski sahibinden daireniz için yalıtım yapmasını istemeniz pek mümkün olmayacaktır. Çünkü sadece sizin dairenize yapılan yalıtım hem sizin dairenizin dış dekorasyonunu bozacaktır hem de komşularınızın dairelerinin dekorasyonunu bozacağı için komşularınız tarafından istenmeyecektir. Ayrıca yalıtımsız evlerde yazın ve kışın oluşan ısı farklarından dolayı dairenizin iç boyası yalıtımlı binalara göre daha çabuk deforme olacak ve size ekstra bir masraf konusu olacaktır. Bu yüzden yeni yapılmış sıfır daire almak yalıtım ve aylık masraflarınızı azaltma konusunda kullanılmış bir ev almaktan daha avantajlı gözükmektedir.