Konut sahibi olma noktasında insanların televizyon, buzdolabı gibi ev eşyalarının kullanılmamış olanını almak istemesi gibi ev alırken de kullanılmış ev almak yerine sıfır daire almak istemelerinde haklılık payları yadsınamaz bir gerçektir. Bu noktada yeni yapılmış bir ev sahibi olmanın kullanılmış bir ev satın almaya nazaran belli başlı avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar hem sizin alacağınız ev konusunda haklarınızı öğrenmeniz açısından hem de belli konularda paranızın cebinizde kalıp diğer harcamalarınızda kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Eski ya da kullanılmış bir ev aldığınızda evin önceki sahibinden kaynaklanan deformasyonları gidermek için önemli miktarda paralar harcamanız gerekebilir. Yeni yapılmış evlerde hem böyle sorunlarla karşı karşıya gelmezsiniz hem de var olan sorunlardan yapımcı firma sorumlu olur. Örneğin proje aşamasında aldığınız bir yapının iç veya dış yapısında sorun varsa ve bu sorun yapımcı firma tarafından giderilmiyorsa 14 günlük bir vazgeçme süreniz bulunuyor.

İşiniz Garanti Olsun

Bir inşaat firmasından ya da bir müteahhitten sıfır daire alacaksınız sizin avantajınıza olan konulardan bir tanesi de sahibi olacağınız evin belli bölümlerinin belirli sürelerle yapımcı firmanın garantisi altında olacak olmasıdır. Bina yapımcısı firma evinizin içindeki ince işçilikten 2 yıl süreyle sorumlu olmaktadır. Örneğin oturma odanızda otururken zemin kaplaması malzemenin bir yerden kabardığını görürseniz bu yapımcı firmaya ait bir konudur ve sizin bir harcama yapmanıza gerek kalmadan yapımcılar tarafından onarımı gerçekleştirilecektir. Daire içinde herhangi bir ince işçilik konusunda aksama görürseniz bunu yapımcı firmaya belirttiğiniz takdirde ücret ödemeden sorunu gidereceklerdir.

Yeni yapılmış daire aldığınızda sahip olduğunuz garanti kapsamı sadece iç işçilikte değildir. Bunun yanı sıra dairenizin bulunduğu binayı çevreleyen bina duvarı, otoparkınızdaki zeminde var olan bir sorun, binanızın mantolamasında gözünüze çarpan bir eksiklik gibi sorunlar da yine iç işçilikte olduğu gibi yapımcı inşaat firmasının halletmesi gereken ve 5 yıl süreyle garanti kapsamında olan konulardır. Söz konusu durumlarda sorunlu yapının ya da ayıplı olan malın 60 iş günü içerisinde değiştirilmesi gerekiyor ve bu da sıfır daire alacak olanlara iyi bir hak tanıyor.