Son zamanlarda hızla büyüyen emlak sektörüyle beraber artık kiradaki evlerinden çıkıp ev almayı tercih eden insanların sayısı da her geçen gün artıyor. Hal böyle olunca ev alacaklar nasıl bir ev istediklerini ve bu evi nasıl alacaklarını düşünmeye başlıyorlar. Kullanılmış bir ev mi yoksa yeni yapılmış sıfır daire mi? Bu soru ev alacak insanların aklını sürekli kurcalıyor.

Yıllarca kirada oturmuş insanlar ev almaya karar verdiklerinde artık daha önce başkası tarafından kullanılmış bir ev satın almak yerine ilk sahibinin kendileri olacağı sıfır daire almak isteyebiliyor. Hal böyle olunca insanlar nasıl alırım sorusunun cevabını arıyor. Bu anlamda aylık harcamalarınızı göz önünde bulundurarak gereksiz harcamalardan kaçınıp evinize kavuşmak için kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Bütçe Kontrolü Şart

Ev alma arefesinde olan insanlar birikimlerini göz önünde bulundurulduğunda yeni evlerine geçtikten sonra yaşamlarına rahatça devam edebilmeleri için gelir gider dengesini iyi ayarlamalılar. İyi bir gelir gider hesabıyla aylık harcamalarından lüks olanları belli bir süre azaltmalı hatta o harcamaları tamamen durdurmalılar. Çok sık dışarıda yemek yiyen ya da eve yemek söyleyen ailelerin bütçesinde önemli bir bölümü kaplayan bu durum azaltıldığında totalde büyük ekonomik tasarruf yapılmasına katkı sağlayacaktır. Alışkanlıklardan vazgeçmek ne kadar zor olsa da hayalini kurduğunuz yeni evinizi satın alabilmek için birazcık dişinizi sıkmalısınız.

Ek İş, Ek Gelir

Alacağınız yepyeni sıfır dairenin finans kaynağı olarak yapılabilecek bir diğer şey ise ek gelir sağlamak olacaktır. Halihazırda bir işte çalışıyorsanız bunun yanında boş zamanlarınızda size uygun ek bir iş yapabilirsiniz. Ev alma hedefinize daha hızlı ulaşma konusunda size yardımı olacağı gibi bütçenizi kontrol anlamında da ek iş yapmak sizi rahatlatacaktır.

Toplu Taşıma ve Bütçe Kontrolü

Günümüzde hemen hemen her şehirde toplu taşıma konusunda yapılan çalışmalarla birlikte ulaşım kolaylaştı. Her gün işe giderken arabayla gitmek yerine hem daha az maliyetli hem daha hızlı ulaşım sağlayabileceğiniz toplu taşıma araçlarını kullanıp arabanızı acil durumlarda ya da ailenizle gezmeye giderken kullanarak bir ayda büyük miktar para tasarrufu sağlayabilirsiniz. Böylece alacağınız yeni eve daha hızlı kavuşabilirsiniz.