Konut alırken insanların önünde çeşitli finans kaynağı seçenekleri bulunmaktadır. Eski evlerini satmak, arabalarını satmak gibi yollara başvuran kişiler bu varlıklarını ellerinden çıkarmadan da ev sahibi olabilirler. Eğer alacağınız daire oturma amacıyla alınıyorsa sizin tarzınıza göre ve lokasyonu işinize ve çocuklarınızın okuluna yakınlık konusunda uygun olmalı. Halihazırda var olan eviniz hem oturduğunuz sürede hem de ileride satmak istediğinizde ya da kiraya vermek istediğinizde potansiyel bir yatırım aracıdır. Yaptığınız araştırmalar sonrasında almak istediğiniz evi belirledikten sonra sıra o eve sahip olmaya geliyor. Mortgage yöntemiyle var olan evinizi satmanıza gerek kalmadan ev sahibi olabilirsiniz.

Nedir Bu Mortgage?

Mortgage sayesinde düşük taksit oranlarıyla aynı kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Yani bir nevi ileride sizin olacak olan evinizi bir süre kiracıymış gibi oturarak kullanıyorsunuz. Mortgage sayesinde kolayca ev sahibi olma konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Konut kredisi veren birçok banka var. Siz kendi planınızı belirlerken farklı bankaların farklı ödeme planlarını göz önünde bulundurarak ve ekonomik durumunuzu ele alarak kendinize en uygun ödeme planını seçmelisiniz.

Mortgage ödemesinde belirlenen taksit tutarlarını düzenli ödeyebileceğiniz şekilde seçmelisiniz. Zira taksitlerinizi zamanında ödemeyemezseniz ödemesi geciken taksitin süresi boyunca bir gecikme faizi uygulanacaktır. Daha kötü bir senaryoda ise ay taksitini ödeyemediğiniz bir durumda banka tarafından borcun tamamını 30 gün içinde ödemeniz gerekiyor ki bu da bütçenizi zora sokuyor.

Mortgage ile bir ev almak istediğinizde değeri ekspertiz raporuyla belirlenen miktarın yüzde 20’sini peşin olarak vermeniz gerekmektedir.

Mortgage ile ev alacağınız zaman kullanılmış evlerden ziyade sıfır dairelere yönelirseniz önünüzde daha kolay ödeme planları olabiliyor. Çünkü inşaat firmasının anlaşmalı olduğu bankalarda daha uygun taksit seçenekleri olabiliyor.

Alacağınız evin tapu bilgileri, gerekli sigorta bilgileri gibi değişiklik gösteren gerekli belgeleri bankadan öğrenerek başvurunuzu gerçekleştiriyorsunuz. Belgeleriniz eksiksiz ve gelir düzeyiniz Mortgage kredisine uygunsa krediniz onaylanıyor. Kullanılmış dairelerde kat mülkiyeti ve tapu sorunları gibi şeylerle karşılaşabileceğiniz için kredi almakta zorlanabilir bankadan kabul alamayabilirsiniz. Bu durumda yeni yapılmış daire almak daha avantajlı hale geliyor.