Ev alma sürecinde başvurulacak finans kaynaklarından biri de konut kredisidir. Eğer halihazırda bulunan birikmiş paranız yoksa ev alırken bankaya borçlanmanız gerekecektir ve borcu bittikten sonra evinizde bir ömür mutlu bir şekilde oturacaksınız. Günümüzde konut sahibi olma konusunda artan kredi imkanlarıyla kiracı olmak yerine konut kredilerine başvurarak ev sahibi olabilirsiniz. Konut kredisi çektikten sonra her ay kiraya vereceğiniz parayı kredi taksitine ödeyeceksiniz ve o ev bir süre sonra sizin olacak.

Krediyle ev almanın güzelliklerinden birisi de budur. Konut kredisi başta diğer bir konut kredisi sistemi olan Mortgage ile karıştırılsa da büyük farklılıklar göstermektedir. Bu farklardan en önde geleni belirlenen faiz oranları ve vade süreleridir. Mortgage kredisi büyüyen gayrimenkul piyasasıyla birlikte dünyanın pek çok yerinde tercih edilmektedir. Amerika’da ve Avrupa’da ülkemizde uygulanan Mortgage sisteminden biraz daha farklı bir sistem uygulanmaktadır. Avrupa’da daha esnek ödeme seçeneklerinin yanı sıra Mortgage kredisi kullanan kişilere vergi avantajı sağlamaktadır, anca Türkiye’de böyle bir muafiyet bulunmamaktadır.

Konut Krediyle Mortgage Kredisinin Farkları

  • Konut kredisi alırken banka sizden gelir beyan belgenizin yanında ipotek edilecek bir gayrimenkul, ev ya da arsa olabilir, isterken Mortgage kredisinde sizden sadece gelir beyan belgesi istenir.
  • Konut kredisi’nin Mortgage kredisinden farklı olan bir yönü belirlenen vade süreleridir. Mortgage kredisinde vade süresi 30 yıla kadar çıkarken konut kredisinde bu süre en fazla 10 yıl olabilmektedir.
  • Konut kredilerinde faiz oranları Mortgage kredisine göre daha yüksektir. Konut kredisinde faiz oranı sabit kalırken Mortgage kredisinde faiz oranları değişkendir ve kendiniz belirleyebilirsiniz. Değişken faiz oranları enflasyon değerine göre değişeceği için taksit tutarınız da zamanla düşebilir. Yüksek enflasyonla yükselen faiz oranlarına karşı ev alacak kişileri koruyan yasalar da mevcuttur.
  • Konut kredisinde olası bir taksit gecikmesinde 2 ay sonunda ödeyemediğiniz taksitleri yıl içinde ödeyerek telafi edebilirsiniz. Mortgageta ise 2 ay geciken taksitiniz yüzünden banka kalan tüm borcu sizden isteyebilir ya da eviniz banka tarafından ipotekli olduğu için banka evi sizin mülkiyetinizden alıp tekrardan satışa çıkartabilir.