Kentsel Dönüşüm Fırsat Yaratıyor

Geçtiğimiz yaz aylarında Amerika ile bazı konularda anlaşılamaması sonucu ülkemizde ciddi bir enflasyon baş gösterdi. Dolar ve Euro son birkaç yıl içerisinde Türk Lirası karşısında yüzde üç yüz değer kazandı. Bu durumun emlak ve gayrimenkul sektörüne etki etmesi de kaçınılmaz oldu elbette. Böylece sıfır ev fiyatlarında inanılmaz bir artış gözlemlendi.

Fiyatlarda görülen bu ani artış, kısa vadede geri dönüşü olacak bir artış değil. Bu yüzden artık yeni emlak fiyatlarına alışmamız gerekiyor. Sıfır ev fiyatlarının özellikle büyük şehirlerde milyon liraları bulduğunu görmek mümkün. Ancak hala sıfır konutlara değerinden daha düşük fiyata kavuşabilmek mümkün. Bunun için kentsel dönüşüme uğrayan bölgelerin iyi araştırılması ve uygun fiyatların kovalanması gerekiyor. Biraz zahmetli bir iş gibi görünse de buna değer. Tabii bu hizmeti veren emlak büroları da var. Benim zamanım yok diyorsanız, bu konuda bir emlak ofisi ile de görüşebilirsiniz.

Riskli Alanlarda Bulunan Binalar Yıkılıyor

Kentsel dönüşüm tüm ülkede tüm hızıyla sürüyor. İzmir’in Karşıyaka semti de son beş yıldır inşaat halinde. Hemen her sokakta bir iki bina yapılıyor. Bu binaların eski hallerinden çok daha sağlam oldukları her hallerinden belli oluyor. Bostanlı semtinde süren inşaatlarda, henüz inşaat bitmeden başlayan satışlar sayesinde piyasanın çok daha altında fiyatlarla sıfır apartman dairesi almak mümkün.

Kentsel dönüşümün iki önemli sebebi var. Birincisi; elli atmış yıllık eski binaların artık kullanım koşullarının kötüleşmiş olması. İkincisi de afet bölgesi ya da bataklık, yumuşak toprak gibi alanlara yapılan ve çağımızın kriterlerinin çok gerisinde inşa edilmiş apartmanlar.

Devlet tarafından başlatılan kentsel dönüşüm projesinin ilk hedefi olan riskli alanlar için belirlenen süre dolmak üzere. Bu bölgelerde bulunan ve belirlenen kriterlere uymayan binalar yıkılacak ve yerlerine günümüz standartlarında binalar inşa edilecek.

[b]Kentsel dönüşüm projesi [/b]sayesinde eski ev sahipleri de yepyeni evlere kavuşuyor. Dairelerinin değeri bir anda iki katına çıkan ev sahiplerinin bir bölümü de dairelerini satışa çıkarıyorlar. Özetle, kentsel dönüşüm bölgeleri sıfır apartman dairesi almak isteyen aileler ve yatırımcılar için büyük bir fırsat yaratıyor.