Ev Alırken Dikkat!

Ev almaya karar vermek şüphesiz ki herkes için oldukça önemlidir. Maddi olarak gücünüzün yeteceği bir ev bulabilmek için çabalarken, pek çok alıcı bazı kriterleri göz ardı etmektedir. Bu da içinde rahat edemeyecekleri evleri alarak pişman olmalarına sebep olabilmektedir.

Öncelikle alacağınız ev yaşam tarzınıza uygun olmalıdır. Sosyal bir hayatınız varsa, şehir merkezlerinden uzakta, hayatın yavaş aktığı aile mahalleleri sizi mutlu etmeyecektir. Aksine sakin bir hayattan yanaysanız, gürültülü caddeler, işyerlerinin ve dükkanların çok olduğu yerler sizi rahatsız edecektir.

Ev alacakların genel olarak dikkat etmesi gereken en önemli kriter şüphesiz ki evin işe olan uzaklığıdır. Bazı insanlar için yarım saat, bir saat araba kullanmak sıkıntı yaratmayabilir ancak her ne kadar evin konforu ve yeni ev sahibi olmanın mutluluğu başınızı döndürse de bir süre sonra ev ve iş arasında harcadığınız zaman sizi rahatsız etmeye başlayacaktır. Neden yolda geçireceğiniz vakti spor yaparak geçirmeyesiniz ki? Toplu taşıma imkânları ilk sorulan sorulardandır ev alırken, ancak bunun da hayat kalitenizi ne kadar etkileyeceğini hesaba katmalısınız.

Güzel bir konumda yaşam tarzınıza uygun ev buldunuz diyelim. Bu aşamadan sonra alacağınız evin deprem dayanıklılığının tescil edilip edilmediğine dikkat etmelisiniz. Alıcılar bazen karşılarına çıkan uygun fırsatları kaçırmamaya çalışırken güvenlik kısmını ikinci plana atabiliyorlar. Alacağınız evin yakınlarında bulunan diğer satılık evlerin fiyatlarını kontrol edip daha ucuz olmasının güvenlikle ilgili olup olmadığını araştırmalısınız.

Eğer çocuğunuz varsa ve okula gidip gelirken sizin gözetiminizde olmayacaksa düşünmeniz gereken bir başka konu da etrafta bulunan işyerlerinin size vereceği rahatsızlıktır. Özellikle büyük şehirlerde bazı eğlence mekânları bulundukları caddeler için tehlike oluşturabilmektedirler. Çocuklarınızın daha sağlıklı bir ortamda büyüyebilmeleri için eve yakın parkların olması da önemlidir.

Genellikle ev aldıktan sonra fark edilen bir problem de ısınma sıkıntısıdır. Yalıtımı iyi olmayan evler size daha fazla yakıt parası olarak geri dönecektir ki bu da kredi ödediğiniz ilk yıllarınız için cebinizi yakan bir harcama kalemi olabilir.

Evinizi kredi çekerek alacaksanız ödeyeceğiniz taksitlerin hayat kalitenizi düşürmeyecek miktarda olmasına da dikkat etmelisiniz. Eviniz olur ama maddi sıkıntılar evinizde huzursuzluk çıkmasına sebep olabilir.